

Тема:Техніка виконання писанки.
Мета: Ознайомити учнів з історією виникнення писанки, колірною гамою, орнаментами та символікою писанок України, формувати вміння читати символи на писанках, прививати любов до писанкарства; Розвивати уяву, фантазію, уміння аналізувати, застосовувати набуті знання у практичній діяльності та інтерес до пізнання народного мистецтва.
Виховувати почуття національної гордості за свій народ, його культуру, мистецтво, дбайливе ставлення до традицій українського народу.
Обладнання: для вчителя – презентація, роздатковий матеріал, аудiозапис пісні Марійки Бурмаки «Розмалюю писанку»; для учнів – яйця для написання писанки,писачки,віск,свічки,фарбники.
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу
II. Повідомлення теми уроку
III. Актуалізація опорних знань
IV. Мотивація навчальної діяльності
V. Вивчення нового матеріалу
VI. Практична діяльність учнів
VII. Підсумок уроку
VIII. Домашнє завдання
І. Організаційний момент.
Привітання. Створення емоційного настрою. Хороший настрій і щира посмішка допоможуть вам краще виконати сьогоднішню роботу. А що ми будемо малювати
Писанка
К.Перелісна
Гарна писанка у мене,
Мабуть, кращої нема.
Мама тільки помагала
Малювала ж я сама.
Змалювала дрібно квіти,
Вісім хрестиків малих,
І дрібнюсінько ялинку
Й поясочок поміж них.
Хоч не зразу змалювала, -
Зіпсувала п”ять яєць, -
Та як шосте закінчила,
Тато мовив: „Молодець!”
Я ту писанку для себе,
Для зразочка залишу,
А для мами і тата
Дві ще кращі напишу.
ІІ. Повідомлення теми уроку «Українські писанки»
Епіграфом до нашого уроку стануть такі рядки:
О писанко! Ти символ України!
Любові й миру вірна берегиня!
Ти – воскресіння весняний цілунок!
Ти - мамин Великодній дарунок!
Сьогодні ми з вами полинемо у незвичайну подорож, у чарівний світ української писанки. А також спробуємо стати майстрами декоративного розпису і створимо прекрасні писанки.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
ІV. Мотивація навчальної діяльності
Вчитель. Скільки живе людина, стільки існує в неї потреба прикрашати все навколо себе: оздобити візерунками предмети побуту, житло, одяг тощо. Не винятком були свята: твори народного мистецтва робили їх яскравими і радісними, створювали піднесений настрій. Скільки б не пройшло років, ми повертаємося до традицій і звичаїв нашого талановитого, працьовитого українського народу.
V. Вивчення нового матеріалу
Писанкарство – це мистецтво створення і прикрашання писанки. Кожен регіон України мав свої традиції у використанні кольорів та візерунків, що відрізняло їхні писанки одну від одної.
В наш час з’явилися різні види декорування яєць:
Писанка - яйце, яке розписане писачком за допомогою воску і пофарбоване.
Дряпанка - яйце, на якому орнамент видряпано голкою або гострим ножем.
Мальованка - яйце, яке малюють акварельними, гуашевими фарбами за допомогою пензлика.
Крашанка (галунка) – яйце, фарбоване в один колір.
Крапанка - віск чи фарбу наносять краплинами.
Бісерка - на основу яйця наносять клей, а потім викладають орнамент бісером. Існує ще техніка «одягання » яйця у бісерну сітку.
Трав’янка - до яйця прикладають дрібно розсічені листочки й обгортають капроновою панчохою. Потім варять у фарбі. Там де листочок, зявиться його білий відбиток.
Зернівка - яйце, оздоблене зерном різних рослин за допомогою клею.
Сувенірна - яйця виконують із використанням різного матеріалу та оздоблюють різними техніками.
Наші мистецтвознавці одержали завдання - підготувати відповіді на питання:
1. Звідки з’явився звичай розписувати писанки?
2. Що означає назва „писанка”?
3. Орнаменти українських писанок.
4. Значення символів на писанках.
5. Що означає колір писанки?
Тож надамо слово нашим мистецтвознавцям.
.
VІ. Практична діяльність учнів. Послідовність виконання роботи:
-
Графітовим олівцем наводимо контури по формі яйця.
-
Використовуючи роздавальний матеріал та педагогічний малюнок на класній дошці, намічаємо орнаментальні смуги.
-
Намічаємо різноманітні символи навколо писанки графітовим олівцем.
-
Зробивши весь малюнок олівцем приступаємо до роботи з писачком.
-
Писачок слід добре розігріти над свічкою вмочити в віск і швидко проводити лінії бо віск застигає.
-
Провівши всі необхідні лінії воском протираємо яйце оцтом, щоб обезжирити і занурюємо його у барвник.
-
Пофарбоване яйце витягнути , акуратно промокнути та просушити.
-
Якщо інших кольорів не планувалося, тоді можна знімати віск, нагріваючи яйце над свічкою та акуратно витираючи тканиною чи серветкою.
Техніка безпеки.
Вчитель ознайомлює дітей з технікою безпеки при написанні писанок. Учні приступають до практичної роботи. Вчитель контролює роботу учнів і надає індивідуальні консультації. В процесі роботи звучить пісня про писанки.
Учні розфарбовують ескізи писанок (які підготували вдома), традиційних для писанкарства . (Під час роботи звучить запис пісні Марійки Бурмаки «Розмалюю писанку).
Під кінець занять кожен учень презентує свою писанку, захищає її (пояснює, значення символів та кольорів на писанці).
VII. Підсумок уроку
Вчитель аналізує і оцінює роботи учня.
-
Які види декорування яєць вам більше сподобалися?
-
Що собою представляє геометричний орнамент?
-
Які писанкарські символи ви запам'ятали?
-
Які з них ви використали для ескізів своїх писанок?
-
Про які символічні кольори ми говорили на уроці?
Любіть нашу рідну Україну, шануйте її прадавні звичаї, вивчайте народні традиції.
VIII. Домашнє завдання